Jakie kolory pasują do brązowych mebli?

list W: Wystrój wnętrz Data: favorite Wyświetlenia: 2721

Wiele osób uważa, że brązowe meble to prawdziwy klasyk i sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu. Innym ten rodzaj wyposażenia kojarzy się z niemodnymi meblami i wszechobecną w latach 90. boazerią. Na szczęście istnieją sposoby, aby brąz wyglądał dobrze, a jednocześnie można go było skomponować z innymi kolorami. Jak tego dokonać? Kilka wskazówek poniżej.

Im bardziej intensywny brąz, tym łagodniejsze dodatki

Brąz ma wiele odcieni. Niektóre z nich są delikatne, mają chłodną barwę i jasny odcień. Inne z nich mają intensywny charakter— to te najbardziej wyraziste barwy. W każdym z tych przypadków sprawdzą się dodatki w jasnych odcieniach. Chodzi tu głównie o pastelowe beże, szarości czy też błękity. Pastele zarezerwowane są nie tylko dla dodatków, ale przede wszystkim dla ścian. Nawet skórzane sofy o klasycznym odcieniu brązu dobrze będą prezentować się na tle pastelowej ściany. Na takiej kanapie można ułożyć także jasne poduszki, by kanapa nabrała domowego, przytulnego charakteru. Podobnie sprawa wygląda z zasłonami i innymi elementami wyposażenia. Im bardziej intensywne są brązowe meble, tym łagodniejsze powinny być inne dodatki.

Uniwersalna biel i klasyczna czerń

Kolejnymi kolorami, które nie boją się brązu, są czerń i biel, a także połączenia tych dwóch barw. Sprawdzą się one zarówno wtedy, gdy mamy do czynienia z mocnym odcieniem brązu, jak i jaśniejszymi wersjami. Biel może znajdować się na ścianach, ale też mieć formę dodatków. Z pewnością warto postawić na śnieżnobiałe firanki, które sprawdzają się zawsze. Nowoczesne sofy w kolorze brązu można ozdobić kilkoma poduszkami w czarno-białe wzory. Dzięki temu wnętrze zyska odrobinę elegancji, a jednocześnie stanie się bardziej przytulne. Czerń można zarezerwować dla stolika kawowego i półek. Ciekawym rozwiązaniem może być dywan, który połączy ze sobą czerń i biel.

Róż doda kobiecego charakteru

Niektórzy mogą być zaskoczeni, ale ciekawym dodatkiem do brązu będzie róż. Może się wydawać, że ten kolor będzie się gryzł z brązem. W celu uniknięcia tego efektu należy dobrze połączyć kolory. Róż powinien być raczej dodatkiem do brązu i innych stonowanych barw. Dobrą decyzją będzie połączenie kilku odcieni tego koloru, np.pastelowego, cukierkowego i mocnego, ciemnego różu. Te najmocniejsze kolory powinny stanowić akcent, a nie dominujący element stylizacji. Nowoczesne sofy zyskają na przytulności przez takie połączenia, a całe pomieszczenie będzie miało kobiecy charakter.

Czego unikać w przypadku brązowych mebli?

Jest kilka błędów w dekorowaniu wnętrz, których lepiej unikać. Należą do nich:

- łączenie dużej ilości mebli w podobnym kolorze, np. brązowa kanapa, stolik, półki, kredens i stół,

- połączenie intensywnie brązowych mebli z intensywnie brązową podłogą, które może być przytłaczające,

- brak stonowanych spokojnych barw w pomieszczeniu,

- łączenie ze sobą zbyt dużej ilości barw i odcieni w jednym pokoju,

- zachowawcze stosowanie tylko dwóch, trzech stonowanych barw bez prób przełamania ich intensywnym, jasnym kolorem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień