Gospodarowanie pokoju na poddaszu

list W: Wystrój wnętrz Data: favorite Wyświetlenia: 910

Wielu osobom może wydawać się, że pokój na poddaszu będzie trudny do zagospodarowania. Jest to poniekąd prawdą, ponieważ spadzisty dach oraz nieproporcjonalne ściany mogą być dla części osób nie do zaakceptowania. Trzymając się tego myślenia, pomieszczenie na poddaszu staje się niejednokrotnie strychem, a więc składzikiem do magazynowania różnych (niepotrzebnych) rzeczy.

Decyzja o typie pomieszczenia

Warto zagłębić się w temat gospodarowania tego typu wnętrza, ponieważ wbrew pozorom daje ono bardzo wiele możliwości. Można z niego zrobić przestronną i stylową łazienkę, praktyczne biuro do domowej pracy oraz przytulną sypialnię.

Na początku należy dokładnie wymierzyć dane pomieszczenie na poddaszu i zdecydować, czy istnieje możliwość zagospodarowania go w taki sposób, w jaki chcemy. Wiele zależy od wysokości ściany szczytowej oraz ściany kolankowej, czyli tej najniższej.

Przygotowanie pomieszczenia na poddaszu do użytku

Decyzja o wyremontowaniu zwłaszcza dużego pokoju na poddaszu wiąże się z wieloma zaletami. To nie tylko kolejne pomieszczenie, które można zyskać w domu jednorodzinnym, ale także jest to wielka korzyść dla całego budynku.

Niezagospodarowane poddasza zwykle nie posiadają odpowiedniego ocieplenia. Chcąc urządzić pokój ze spadzistym dachem, liczymy się z tym, że będzie trzeba wyremontować i przygotować do użytku to wnętrze. Zabezpieczając dach, tworzymy dodatkową warstwę, która przyczyni się do utrzymywania ciepła w budynku. Dach bowiem jest jednym z tych elementów konstrukcyjnych, przez który ucieka najwięcej ciepła. Dodanie warstwy izolacyjnej wiąże się jednak z kilkudziesięciocentymetrowym obniżeniem sufitu. Warto mieć ten fakt na uwadze podczas planowania pokoju.

Kolejnym ważnym elementem jest montaż okien dachowych. Ich wielkość jest uzależniona od powierzchni pomieszczenia oraz kąta nachylenia połaci dachowej. Ogólnie panująca zasada jest taka, że jeśli kąt nachylenia jest większy, to można stosować mniejsze okno. Ma to wpływać na jego komfortowe użytkowanie. Nie należy zapominać o odpowiednim ociepleniu miejsca wokół wstawionego okna.

Przy tworzeniu sufitu, który będzie pokrywał materiały ocieplające, wykorzystywane są płyty gipsowo-kartonowe i te same profile, które stosowanie są podczas podwieszania w zwykłych pomieszczeniach.

Urządzenie pokoju na poddaszu

Pamiętać należy, że zasadniczo przestrzeń użytkowa powinna mieć wysokość minimum 1,9 metra. Nie oznacza to jednak, że poniżej tego poziomu nie można zagospodarować danej powierzchni. Istnieje wiele możliwości na urządzenie miejsca przy ścianach kolankowych. Jednym z praktycznych rozwiązań jest umeblowanie najniższych punktów na poddaszu. Szafki na wymiar uzupełnią trudne do zagospodarowania miejsca oraz dodadzą pokojowi funkcjonalności. Zwłaszcza przy meblach na wymiar można spodziewać się pożądanych efektów wizualnych.

Pokój na poddaszu daje wiele szans, by stworzyć w nim klimatyczny domowy kąt. Skośne ściany można zamienić w atuty, a niskie wysokości całkowicie wykorzystać. Dobrze zagospodarowany pokój o wielkich powierzchniach ze spadzistym dachem może być nawet bardzo stylowym salonem, do którego idealnie pasować będą nowoczesne sofy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień