Jak odnowić meble kuchenne?

list W: Wystrój wnętrz Data: favorite Wyświetlenia: 1797

Choć mogłoby się to wydawać niemożliwe, to jednak renowacja i odnowa mebli kuchennych niskim kosztem jest możliwa. Wystarczy tylko pomysł i nieco wyobraźni. A może wystarczy przeczytać nasz poradnik?

Uchwyty kuchenne i gałki - jak je wymienić?

Kwestia wymiany gałek i uchwytów kuchennych jest najprostsza, choć pewnym problemem może być dobór odpowiednich ich wzorów do stylu kuchni.

Jeśli zależy nam na typowym stylu rustykalnym, dobrym pomysłem jest wybór gałek drewnianych i to najlepiej w jasnych odcieniach. Z kolei styl glamour powinien zostać podkreślony eleganckimi gałkami, których design jest inspirowany oszlifowanym kryształem. Osoby zauroczone nowoczesnymi wykończeniami, powinny zdecydować się na bardziej nowoczesne materiały, w tym gałki wykonane z metalu. Ciekawą propozycją będą też modele pokryte metalizującą farbą lub też gałki wykonane z cynku i aluminium.

Fronty szafek - co ich odnawianiu warto wiedzieć?

Front szafki jest stosunkowo łatwy w wymianie. Zwłaszcza, że na rynku znajduje się wiele modeli gotowych frontów, których wymiary odpowiadają standardowym wymiarom naszych szafek.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie gotowych oklein, które jednak należy naklejać wyłącznie na gładkie powierzchnie (niezniszczonych) frontów. Wybór odpowiedniej okleiny powinien zależeć również od kolorystyki korpusu szafki. Jeśli meble kuchenne utrzymane są w jednorodnej, ciemnobrązowej tonacji, można postawić na fronty jasne, w kolorze np. kawy z mlekiem. Dobrym pomysłem jest zastosowanie oklein w naturalnych kolorach (np. orzech, dąb, jesion). Można też postawić na nowoczesne rozwiązania w kształcie liter, choć te bezsprzecznie wymagają jednolitego tła.

Malowanie - kilka praktycznych wskazówek

Wyeksploatowane meble kuchenne można też malować. Wystarczy tylko odpowiednia farba i... trochę cierpliwości.

Proces malowania mebli rozpoczynamy od całkowitego usunięcia poprzedniej warstwy farby. Następnie tak przygotowane drewno oczyszczamy za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego. Kolejnym krokiem będzie nałożenie farby transparentnej. Ważne, by nakładać ją zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów. Po jej wyschnięciu można lekko wyszlifować powierzchnię szafki, gdyż po dwóch godzinach schnięcia konieczne będzie jej ponowne malowanie. Zaletą farb transparentnych jest ich zdolność do podkreślenia walorów wizualnych naturalnego drewna. Dzięki nim powierzchnia naszych szafek będzie wyglądać jak nowa.

Jak odnowić cokół i korpus szafki?

Odnowienie cokołu i korpusu szafki nie jest wbrew pozorom tak trudne i skomplikowane. Zwłaszcza, jeśli cokół został uszkodzony przez wilgoć.

Trwale uszkodzony cokół można... usunąć. Owszem, być może i odsłoni on mało estetyczne nóżki, ale - bądźmy szczerzy - ich wymiana na zgrabniejsze modele (np. chromowane) doda szafce lekkości. Można też skorzystać z gotowych listw cokołowych. Ta sama zasada dotyczy korpusów szafek, które - jeśli są bardzo zniszczone - warto wymienić na nowe.

Podsumowanie

Renowacja mebli kuchennych nie wymaga zaawansowanej wiedzy na temat profesjonalnej restauracji drewna. Czasem, by uzyskać lepszy efekt, warto po prostu wymienić uszkodzony element na nowy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień